Aktualności Aktualności

Dromader w akcji !

Po raz kolejny tereny leśne Nadleśnictwa Rajgród były miejscem wspólnych ćwiczeń: Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji i Służby Leśnej. Ćwiczenia odbyły się 29 sierpnia w Leśnictwie Bełda.

W ćwiczeniach brało udział 8 lekkich i ciężkich wozów strażackich Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu grajewskiego w tym dwie jednostki ratownictwa wodnego, które podjęły akcję ratowniczą na Jeziorze Rajgrodzkim.

Zadaniem pracowników nadleśnictwa  uczestniczących w akcji była lokalizacja, określenie rozmiaru pożaru przy użyciu GPS i rozpoczęcie działań własnym samochodem patrolowo-gaśniczym, doprowadzenie straży pożarnej i zorganizowanie ciągnika z pługiem leśnym do oborania pożarzyska.

Dodatkowym elementem akcji gaśniczej było sprowadzenie z lotniska w Nadleśnictwie Drygały samolotu patrolowo-gaśniczego Dromader. Po określeniu przez Służbę Leśną dokładnej lokalizacji pożaru samolot zrzucił bombę wodną (2 000 litrów) na pozorowane źródło ognia.

Manewry miały na celu doskonalenie koordynacji działań służb publicznych na wypadek pożaru terenów leśnych połączonych z bezpośrednim zagrożeniem życia ludzkiego.