Asset Publisher Asset Publisher

8 sierpnia- Dzień Pszczół

„Jeżeli wygina pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata życia” (Albert Einstein)

Lipowy, rzepakowy, spadziowy czy gryczany- kto z nas nie lubi miodu? Znamy go jako dodatek do herbaty lub pieczywa, doskonały lek na przeziębienie czy tez składnik ulubionych deserów. Wiemy, że miód produkują pszczoły, ale nie wszyscy wiemy, ile tak naprawdę zawdzięczamy tym owadom- nalewka wiśniowa, zupa ogórkowa, sok jabłkowy i dżem malinowy. Możemy delektować się tymi wszystkimi przysmakami właśnie dzięki pszczołom. Około 70 % gatunków roślin uprawnych zapylanych jest właśnie przez te owady.

Pszczoły odgrywają ważną rolę w leśnictwie. Dzięki ich pracy zwiększa się ilość zdrowych i płodnych nasion, pożywienia dla ptaków, a także urodzaj owoców leśnych- poziomek, borówek, jeżyn i malin.

Pszczoły to nadrodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół, chociaż nadal większość z nich jest jeszcze nieopisana.

Fot. Mateusz Niedźwiecki

„Szacuje się, że pszczoły pojawiły się w lasach w momencie pojawianie się kwiatów, czyli ponad 100 milionów lat temu”.

Mówi się, że „ktoś jest pracowity jak pszczółka”. Pszczoła lotna wylatuje od 7 do 15 razy dziennie. Przerwa między lotami trwa około 5 minut, a lot- 25-45 minut. Aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoła musi zebrać 3 kg nektaru (czyli 60 000 razy napełnić wole) i pokonać około 40 tysięcy km (mogłaby niemal okrążyć kule ziemską). Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu około 1/12 łyżeczki miodu.

W ostatnim czasie obserwuje się wymieranie pszczół- specjaliści jako prawdopodobną przyczynę wymieniają stosowanie pestycydów. Od kilki lat prowadzi się działania mające na celu ochronę tych gatunków. Leśnicy realizują projekty, które maja na celu przywrócenie bartnictwa do polskich lasów. Stwierdzono, że dzikie pszczoły, żyjące w barciach są bardziej odporne na choroby, niż te hodowane w ulach, gdyż właśnie lasy są pierwotnym naturalnym środowiskiem dla pszczół.

„Barć- wydrążona komora wewnątrz pnia drzewa (najczęściej dębu lub sosny) służąca do hodowli pszczół”.

Ale czy tylko specjaliści mogą pomóc w ochronie pszczół? Nie, może to zrobić każdy z nas. Wystarczy, że w ogródku czy na balkonie posadzimy rośliny miododajne i będziemy unikać używania pestycydów. Ważne jest też, aby kupować miód od certyfikowanych lub sprawdzonych, lokalnych producentów. Będziemy mieć wtedy pewność, że jest on zdrowszy, naturalny, bez sztucznych dodatków. Można tez zbudować hotel dla pszczół- w Internecie dostępnych jest wiele poradników. Najważniejsze jest jednak, aby zaciekawić się życiem pszczół i dostrzec ich nieocenione znaczenie zarówno w codziennym życiu, jak i znaczenie dla zachowania bioróżnorodności.