Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Wróbla

Od 2010 roku w dniu 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Wróbla.

Wróble to małe, szare i niepozorne ptaki. Pomimo, że są dzikie to towarzyszyły człowiekowi od stuleci. Chociaż na świecie żyje 26 gatunków wróbli, to jest ich coraz mniej. Szczególny spadek ich liczebności obserwuje się w dużych miastach. Przyczyn jest kilka- zastąpienie powozów konnych samochodami (wróble żywiły się m.in. niestrawionymi ziarnami owsa obecnymi w odchodach koni), sposób budowy domów (uszczelnienie i zamurowanie wszelkich otworów i szpar), zmniejszenie ilości drzew i krzewów, pojawienie się większej ilości drapieżników. Szacuje się. Że w wielu europejskich miastach populacja wróbli zmniejszyła się nawet o 80%. Od 2004 roku w Polsce gatunek ten jest objęty ścisła ochroną gatunkową.

Łacińska nazwa tego gatunku Passer domesticus jest bardzo trafna. Passer po łacinie oznacza małego, aktywnego ptaszka, a domesticus to po prostu „domowy”. Chociaż nazywany wróblem domowym i jest jednym z bardziej rozpoznawanych ptaków w naszym kraju, to jest u nas tzw. Gatunkiem obcym. Zadziwiające, że wróbel, który jest słabym lotnikiem i kilkadziesiąt minut ciągłego latania może go zabić, zdołał w krótkim czasie podbić cały świat i zyskać miano ptaka o największym zasięgu. Wróble występują obecnie niemal na całe kuli ziemskiej. Nie ma ich jedynie na Grenlandii, lasach deszczowych (nie licząc wielkich miast wśród tych lasów), na wielkich pustyniach, a także w strefie wiecznego śniegu.

Ciekawostki:

- Wróble to najszybciej rozmnażające się ptaki- zdarza się, że zakładają rodziny mając nieco ponad pół roku.

- Wróble wiążą się w stałe pary. Chociaż samce bardzo pilnują swoich wybranek, to szacuje się, że około 15% piskląt w gnieździe ma innego ojca niż reszta potomstwa. Samce wróbli wiążą się czasem z inna samicą, jednak kiedy to wychodzi na jaw, „pierwsza żona” skutecznie radzi sobie z konkurentką- na przykład niszcząc jej gniazdo czy nawet lęg.

- Najstarszy znany wróbel był Duńczykiem i żył 19 lat i 9 miesięcy.

- Wróble były ptakami Afrodyty, gdyż znane są z wielkiego seksualnego temperamentu. W sezonie godowym, który trwa od marca do lipca lub sierpnia potrafią kochać się nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Dawniej gotowano z nich rosół  lub zapiekano w cieście i podawano jako afrodyzjak. Praktyki te nie podobały się duchownym, dlatego kazano niszczyć te ptaki, jako wcielenie rozwiązłości i grzesznej rozpusty.

- Wróble są amatorami kąpieli- kapią się nie tylko w wodzie, ale także w piasku i pyle. Kładą się w wygrzebanym dołku i obsypują piórka piaskiem, żeby pozbyć się pasożytów.

- Wróbel często jest mylony z mazurkiem, który przypomina samca wróbla. Odróżnić go można po ciemnej plamce na białym policzku i brązowej, a nie szarej czapeczce.