Asset Publisher Asset Publisher

Strzygonia chojnówka - owadzi wróg lasu

Leśnicy, dzięki wiedzy o procesach, które zachodzą w przyrodzie, mogą kontrolować stan środowiska leśnego oraz wcześnie stawiać diagnozę o ewentualnym zagrożeniu. Każdego roku podejmowane są działania, które pozwalają zachować trwałość lasu.

Strzygonia chojnówka (Panolis flammea) to motyl występujący na terenie całej Polski. Najczęstsze ogniska gradacyjne tego gatunku zarejestrowano na terenach zachodnich i północnych naszego kraju. Występuje głównie w litych borach sosnowych młodszych, średnich i starszych klas wieku (20-80 lat). Jest to nieduży motyl o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 30-35 mm i krępym ciele. Ubarwienie tego gatunku jest szarawe, brązowe lub pomarańczowe z licznymi jasnymi plamami i ma za zadanie imitować barwę kory sosny. Jajo jest kuliste o średnicy 0,9 mm. Gąsienica jest żółtawozielona, ma szesnaście nóg i jasnobrązową głowę, na grzbiecie od 3 do 5 białawych pasków, na bokach pomarańczowe linie. Poczwarka jest wydłużona, ciemnobrunatna i błyszcząca, na zakończeniu odwłoka ma dwie duże ostre szczecinki. Gąsienice żerują na igłach sosny, gdzie, z racji ubarwienia, doskonale się maskują. Silnie uszkodzone pędy więdną i obumierają.

Aby prognozować zagrożenie drzewostanów, liczy się gąsienice, żerujące w konarach drzew. Dzieje się tak, jeżeli w czasie jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny zostanie znaleziona niepokojąca liczba poczwarek.

W dniu 21 czerwca pracownicy Nadleśnictwa Rajgród wraz ze specjalistą z Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie dokonali kontroli liczebności gąsienic. Ścięto drzewo tak, aby jego korona nie dotykając wcześniej gałęzi innych drzew, upadła na wcześniej przygotowana płachtę. Następnie obejrzano wszystkie gałęzie i zliczono występujące na nich gąsienice, określając do jakiego gatunku należą. Na podstawie specjalnie opracowanej tabeli z Instrukcji Ochrony Lasu stwierdza się stopnie zagrożenia, uwzględniając ilość gąsienic oraz wiek drzewostanu. Dzisiejsze działania, pozwoliły stwierdzić, że w lasach rajgrodzkich nie występuje zagrożenie od strzygonii chojnówki.