Asset Publisher
Kampania „Stop Pożarom Traw”
Co roku w okresie na przełomie zimy i wiosny notuje się zwiększoną liczbę pożarów. Jest to spowodowane błędnym przekonaniem o pozytywnych skutkach wypalania traw.
1 marca 2024 rozpoczęła się kampania, której organizatorem jest Komenda Główna PSP a współorganizatorami Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwa jakie niebezpieczeństwo i szkody powoduje wypalanie traw i potrwa do 30 kwietnia 2024.
Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że wiosenne wypalenie traw jest korzystne, pobudza roślinność do wzrostu oraz użyźnia glebę. Jest to oczywiście błędne myślenie.
W rzeczywistości takie działania prowadzą do niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, zatrzymany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Wypalanie traw powoduje więc odwrotny efekt, wyjaławia glebę. Poza tym imituje do atmosfery szkodliwe związki chemiczne oraz zabija pożyteczne organizmy.
Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości, pająki, wije, owady, ślimaki, niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, z jajkami, a często już z pisklętami
Są również przyczyną wielu niekontrolowanych pożarów, które mogą przenieść się na okoliczne lasy oraz zabudowania.
Jak podaje PSP w tego rodzaju zdarzeniach rocznie śmierć lub uszczerbek na zdrowiu ponosi kilkanaście osób. W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali aż 21 206 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. Za ponad 94% przyczyn powstania tych pożarów odpowiedzialny jest człowiek.
Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
W 2023 roku w pożarach traw i nieużytków, odnotowano:
- Liczba ofiar śmiertelnych: 3
- Liczba osób rannych: 36
- Zużyto wody: 58 629 m3 (58 629 431 l)
- Powierzchnia: 5 774 ha (57,7 km2)
- Suma strat popożarowych: 68 992 900 PLN
- Średni czas trwania akcji: 56 min. i 36 s.
- Wyjazd do pożarów traw średnio co 10 min.
Zgodnie z kampanią apelujemy - nie wypalajcie traw !