Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie z ochrony lasu

W związku z katastrofalnym osłabieniem drzewostanów z powodu suszy i uaktywnianiem się nowych zagrożeń drzewostanów sosnowych, RDLP w Białymstoku wspólnie z Zespołem Ochrony Lasu w Olsztynie dn. 13 lutego 2020 roku zorganizowało na terenie Nadleśnictwa Rajgród szkolenie z ochrony lasu.

W szkoleniu udział wzięli leśniczowie i pracownicy prowadzący sprawy ochrony lasu z pięciu nadleśnictw: Rajgród, Ełk, Augustów, Łomża i Knyszyn.  Głównym celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat czynników zagrażających trwałości lasu ze szczególnym uwzględnieniem nowo uaktywnionych gatunków szkodników wtórnych sosny: kornika ostrozębnego, kornika sześciozębnego, żerdzianki sosnówki, korników świerka i opiętków w dąbrowach oraz postępowania z uwzględnieniem zasad higieny lasu.

Fot. Łukasz Zaniewski,  żerowisko kornika ostrozębnego Ips acuminatus  

 

Zagrożenia upraw i młodników od czynników abiotycznych i biotycznych (owady, grzyby i zwierzyna) oraz zintegrowanych metod ochrony w tym z uwzględnieniem zarządzenia 41/2017 Dyrektora RDLP dotyczącego „Doskonalenia metod ochrony upraw i młodników od zwierzyny, w warunkach dużej presji zwierzyny”.

 

Szkolenie przeprowadzili – Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Białymstoku p. Bogusław Gliński, Główny Specjalista Wydziału Gospodarki Leśnej p. Mirosław Sienkiewicz  oraz pracownicy Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie – p. Rafał Zagroba oraz p. Janusz Wojciechowski.

 

Fot. Łukasz Zaniewski, część terenowa szkolenia

 

Przeprowadzone szkolenie było okazją do wymiany cennych doświadczeń pozwalających minimalizować aktualne zagrożenia w utrzymaniu trwałości lasu.