Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia praktyczne pk. „LAS 2017”

W dniu 13 lipca na terenie Nadleśnictwa Rajgród odbyły się niezapowiedziane i nieplanowane ćwiczenia praktyczne pk. „LAS 2017”.

            Głównym celem ćwiczeń było praktyczne przygotowanie i doskonalenie współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wielkoobszarowych na terenie kompleksu leśnego.

            Organizatorami ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Kierownikiem ćwiczeń- szefem zespołu przygotowującego ćwiczenia został wyznaczony bryg. Jerzy Owłasiuk- Kierownik sekcji w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Szefem zespołu organizacji i przebiegu ćwiczeń- mł. bryg. Marcin Anszczak , Starszy Specjalista w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej PSP W Białymstoku, a członkiem zespołu oceny organizacji i przebiegu ćwiczeń- kpt. Stefan Ostrowski, Straszy Specjalista w Wydziale Organizacyjnym Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Powołany został także zespół pozoracji, którego szefem został kpt. Zbigniew Gryko- wykładowca w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Białymstoku. W skład zespołu weszło dwóch członków z tego samego ośrodka: asp. Maciej Stefaniak- Młodszy Instruktor i st. str. Piotr Chmiel- Młodszy Technik.

            Kierownikiem działań ratowniczych był st. Bryg. Andrzej Jabłoński- Komendant Powiatowy PSP w Grajewie. W ćwiczeniach wzięło udział 12 zastępów z Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych- OSP Rajgród, OSP Miecze, OSP Szczuczyn, OSP Woźnawieś, OSP Wąsosz, OSP Grajewo, PSP Grajewo i PSP Augustów. W ćwiczeniach użyto także agregatu pompowego o wydajności 8000 l/min.

            Ćwiczenia polegały na ugaszeniu około 1 ha fikcyjnego pożaru zlokalizowanego na terenie Leśnictw Przejma. Strażacy musieli zmierzyć się z trzema miejscami, gdzie pojawił się ogień. Siły i środki PSP i OSP zostały zadysponowane w czasie rzeczywistym na podstawie zgłoszenia telefonicznego.

            Chociaż warunki pogodowe nie pozwoliły na użycie ognia podczas ćwiczeń, cała akcja przebiegała bardzo realistycznie i profesjonalnie. Łącznie użyto około 150 m3 wody. Przejeżdżający mieszkańcy pobliskich wsi oraz turyści wielokrotnie pytali, czy nic poważnego się nie stało. Po przeprowadzonych ćwiczeniach nastąpiły podziękowania za zaangażowanie i trud poniesiony w celu ratowania drzewostanu. Jesteśmy pewni, że w razie wystąpienia pożaru uzyskamy szybką i skuteczna pomoc przez co nasze lasy są bezpieczne.