Strefa Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Rajgród wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushkraftu i survivalu, a także osoby z tym niezwiązane mogą nocować w lesie „na dziko” bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Odwiedź obszar zlokalizowany na terenie Leśnictw Bełda i Przejma w pobliżu turystycznej miejscowości Woźnawieś i Jeziora Dręstwo lub zanocuj w gęstwinie lasów liściastych Leśnictwa Żebry.

Obszar Bełda - Przejma:

 

Obszar Żebry:

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku poniżej).
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska (Miejsce rekreacji Czarna Wieś, Plaża Miejska w Rajgrodzie, Park Solidarności w Grajewie) i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link] Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link]
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
    1. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  6. Z terminami polowań zbiorowych w okresie jesiennym i zimowym, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik poniżej) oraz przesłanie go na adres rajgrod@bialystok.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel.: 86 273 32 71,
email: mateusz.niedzwiecki@bialystok.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Rajgród przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

Zachęcamy do wypełnienia Ankiety dot.programu "Zanocuj w lesie"