Wydawca treści Wydawca treści

Obszar Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Rajgrodzkie"

Powołany Uchwałą nr XII/91/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. o łącznej pow. 14 928,07 ha. Powstał z połączenia Obszaru Chronionego Krajobrazu "Jeziora Rajgrodzkie" oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Rajgrodzkiego.

Obszar Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Rajgrodzkie"

 Czynna ochrona ekosystemów Obszaru, realizowana w ramach racjonalnej gospodarki rolnej i leśnej, polega na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk przyrodniczych występujących na terenie Pojezierza Rajgrodzkiego. Zauważyć należy, że grunty LP są jedynym fragmentem Obszaru, na którym degradacja środowiska i zubażanie krajobrazu nie następuje.

Na Obszarze wprowadza się m.in. następujące zakazy:

1) zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk, złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;

2) likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;

3) wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu

4) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym, przeciwpowodziowym lub przeciwosuwiskowym lub utrzymaniem, budową, odbudową, naprawą lub remontem urządzeń wodnych;

5) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody lub zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz racjonalna gospodarka wodna lub rybacka;

6) likwidowania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy i obszarów wodno-błotnych;

7) lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

Zakazy, o których mowa powyżej w pkt 3 i pkt 4 nie dotyczą części obszaru, na których położone są złoża skał:

1) udokumentowane do dnia 31 grudnia 2004 r., których dokumentacje zostały zatwierdzone przez właściwy organ administracji geologicznej;

2) udokumentowane na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie, udzielonych do dnia 31 grudnia 2004 r.;

3) udokumentowane na podstawie informacji geologicznych zawartych w dokumentacjach sporządzonych i zatwierdzonych przez właściwy organ administracji geologicznej do dnia 31 grudnia 2004 r.;

4) wykorzystywanych do celów leczniczych w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 651 z póżn. zm.). 

Zakaz, o którym mowa w pkt 7 nie dotyczy:

1) obszarów zwartej zabudowy miejscowości w granicach określonych w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, gdzie dopuszcza się uzupełnianie zabudowy mieszkaniowej, usługowej i letniskowej pod warunkiem wyznaczenia nieprzekraczalnej linii zabudowy od brzegu wód, określonej poprzez połączenie istniejących budynków na przylegających działkach w rozumieniu ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 z późn. zm.);

2) siedlisk rolniczych – w zakresie uzupełniania istniejącej zabudowy o obiekty do prowadzenia gospodarstwa rolnego, pod warunkiem nie przekraczania dotychczasowej linii zabudowy od brzegów wód;

3) terenów ogólnodostępnych kąpielisk, plaż i przystani wodnych;

4) istniejących obiektów letniskowych, mieszkalnych, usługowych oraz o funkcji mieszanej nie kolidującej z podstawo wym i uzupełniającym przeznaczeniem terenu, zrealizowanych na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które utraciły moc przed dniem 1 stycznia 2004 r., gdzie dopuszcza się ich odbudowę, rozbudowę lub nadbudowę w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2013 r. poz. 1409 ze zm.) w celu poprawy standardów ochrony środowiska oraz walorów estetyczno - krajobrazowych, pod warunkiem nie przybliżania zabudowy do brzegów wód, a także zwiększania istniejącej powierzchni zabudowy:
a) o nie więcej niż 10 m2 w przypadku budynków o powierzchni mniejszej lub równej 100 m2,
b) o nie więcej niż 10% w przypadku budynków o powierzchni powyżej 100 m 2;
 
5) zbiorników wodnych pochodzenia antropogenicznego o powierzchni nie większej niż 0,5 ha i o głębokości nie większej niż 3 m;
 
6) terenów w granicach administracyjnych miasta Rajgród;
 
7) terenu pod budownictwo mieszkaniowe na działce o numerze ewidencyjnym 340/2 w obrębie wsi Woźnawieś, gm. Rajgród.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictw Rajgród to ponad 12 tys. ha. Nadleśnictwo sprawuje także nadzór nad lasami niepaństwowymi powiatu grajewskiego i części monieckiego na powierzchni ponad 9 tys. ha.

Teren Nadleśnictwa został ukształtowany poprzez dwie formy zlodowaceń środkowopolskie i północnopolskie. Ich granica przebiega przez Choinówek pod Szczuczynem - Grajewo - Czarną Wieś pod Rajgrodem - Orzechówkę nad jeziorem Tajno. Linia ta dzieli teren na dwie strefy geomorfologiczne (południową i północną). Każda z nich wykazuje odmienny typ rzeźby.

Teren na północ od Grajewa jest urozmaicony młodymi formami geomorfologicznymi z wykształconymi misami jezior Dręstwo, Rajgrodzkie, Toczyłowskie i Mieruckie. Część wschodnia ma charakter powierzchni pokrytej sandrami i bagnami. Wyraźne obniżenia stanowią tu szerokie doliny meandrujących rzek Biebrzy, Jegrzni i Ełku.

Nadleśnictwo Rajgród znajduje się prawie w całości w dorzeczu Biebrzy. Płynie ona zabagnioną doliną zwaną Kotliną Biebrzańską, stanowiącą największy obszar bagien
w Polsce. Ważnymi zbiornikami wodnymi znajdującymi się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Rajgród są cztery otoczone lasami jeziora: Rajgrodzkie, Toczyłowskie, Dręstwo i Mieruckie.

Warunki klimatyczne panujące w tej części kraju mona uznać za niekorzystne lub wręcz surowe, okres wegetacji jest krótki, pokrywa śnieżna zalega długo, bardzo często występują jesienne i wiosenne przymrozki.

Ze względu na  uwarunkowania klimatyczne, glebowe i antropogeniczne. Lasy Nadleśnictwa są bardzo zróżnicowane. 

Ze względu na strukturę troficzną siedliska Nadleśnictwa Rajgród dzielimy na:

·         bory  –  14,63%  (1634,03 ha),

·         bory mieszane   –  47,77%  (5334,27 ha),

·         lasy mieszane    –   25,68%  (2867,67 ha),

·         lasy     –   11,92%  (1330,97 ha).

Na terenie Nadleśnictwa można wyróżnić siedliska lasowe o bogatej szacie roślinnej, uboższe siedliska borowe gdzie skład biocenozy jest skromniejszy oraz siedliska olsowe na bogatych i żyznych glebach bagiennych. Na wszystkich siedliskach borowych dominują drzewostany z panującą sosną znajdująca tu optymalne warunki wzrostu. Również na siedliskach lasowych zdecydowanie przeważają drzewostany sosnowe, ale są one systematycznie przebudowywane rębniami złożonymi na wielogatunkowe z dominacją dębu. Duże zróżnicowanie siedlisk powoduje ogromne bogactwo gatunków w ekosystemach leśnych. Las tworzą nie tylko drzewa, ale także wszystkie organizmy w nim i wokół niego istniejące. Aby zachowane były wszystkie funkcje lasu potrzebna jest równowaga w ekosystemie, niezbędne jest istnienie roślin, zwierząt roślinożernych a także zwierząt mięsożernych tak aby łańcuch troficzny mógł zamknąć obieg.

Istotną funkcją lasów jest funkcja ochronny przyrody , na obszarze Nadleśnictwa prowadzi się działania związane z ochrona gatunkową roślin, grzybów i zwierząt.

Wśród gatunków objętych ochroną ścisłą wyróżniono 2 gatunki krzewów i krzewinek, a w tym brzozę niską i wawrzynek wilczełyko. Ponadto zanotowano występowanie 21 gatunków roślin zielnych takich jak: kosaciec syberyjski, listera jajowata, przylaszczka pospolita.

Na terenie Nadleśnictwa Rajgród zanotowano występowanie 100 gatunków zwierząt chronionych. Wśród nich stwierdzono 15 gatunków ssaków, a w tym: bobra europejskiego, wilka, wydry. Na omawianym obszarze zanotowano także występowanie 5 gatunków gadów między innymi jaszczurki zwinki i zaskrońca  oraz 6 gatunków płazów, a w tym m.in. kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej i licznych gatunków żab.

Dość urozmaiconą grupę gatunków zwierząt chronionych stanowią ptaki. Wśród 61gatunków ptaków chronionych, występujących w obrębie Nadleśnictwa, znalazły się między innymi: bielik, orlik krzykliwy, puchacz, żuraw oraz liczna grupa dzięciołów białogrzbietym i zielonosiwym.

Znaczną różnorodnością wyróżniają się również chronione gatunki owadów, głównie: biegaczy, czerwończyków oraz trzmieli.

Obok Biebrzańskiego Parku Narodowego Nadleśnictwo Rajgród jest jedynym miejscem bytowania orlika grubodziobego, najrzadszego z polskich orłów. Nasza subpopulacja stanowi około 20 % krajowej populacji.

W zasięgu terytorialnym znajduje się aktualnie 16 pomników przyrody.

     Część lasów Nadleśnictwa usytuowana jest na terenie szczególnie atrakcyjnym turystycznie. Dotyczy to zwłaszcza Pojezierza rajgrodzkiego i Kotliny biebrzańskiej. Walory turystyczno-krajoznawcze w połączeniu z cennymi zasobami przyrodniczymi predysponują ten obszar do rozwoju szczególnych form turystyki (konna, rowerowa, piesza, wodna).